Jak opiekunka osoby starszej tworzy z nią relację?

Aby opieka nad seniorem przebiegała pomyślnie, opiekunka musi stworzyć ze swoim podopiecznym relację. Nie zawsze jednak tak się dzieje, a powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Dziś przyjrzymy się procesowi budowania relacji. Dowiedz się, jak powinna postępować doświadczona opiekunka osoby starszej i poznaj korzyści, które zyska Twój bliski – oraz cała Wasza rodzina.

Cechy dobrej opiekunki seniora

Odpowiednio zorganizowana opieka nad osobami starszymi pozytywnie oddziałuje na ich psychikę i kondycję fizyczną. Opiekunka powinna zapewnić Twojemu rodzicowi czy dziadkowi wsparcie emocjonalne, komfort psychiczny i poczucie bliskości. Dzięki temu seniorowi będzie łatwiej zmagać się z chorobą przewlekłą lub innymi dolegliwościami wieku starczego. Jeśli więc zatrudniona opiekunka darzy Twojego bliskiego szacunkiem i sympatią, możesz być spokojny. Senior będzie czuł się szczęśliwy i doceniony, a to dobra podstawa do zbudowania relacji.

Jakie jeszcze cechy powinna mieć opiekunka osoby starszej? Oto one:

  • Empatia – to podstawowe wymaganie względem pracownika opieki, który powinien zawsze mieć na uwadze stan zdrowia i samopoczucie seniora.
  • Odpowiedzialność – pomaga czuć się pewnie i bezpiecznie.
  • Cierpliwość – zwłaszcza w sytuacjach, gdy nasz bliski zmaga się z poważnymi chorobami.
  • Siła psychiczna – dzięki niej opiekunka potrafi zachować spokój i udzielić wsparcia osobie starszej.
  • Elastyczność – pomaga sprawnie i szybko dostosować się do zachodzących zmian.

Tworzenie relacji w opiece nad seniorem

Opiekunka, która posiada doświadczenie i jednocześnie lubi swoją pracę, zawsze będzie potrafiła zbudować więź z podopiecznym. Przede wszystkim postawi na dialog oraz współpracę z seniorem. Będzie konsultowała z nim podjęte decyzje, a wszelkie informacje przekazywała w sposób przyjazny i zrozumiały. W kontaktach z osobą starszą zastosuje pytania otwarte i da seniorowi czas na odpowiedź. Z chęcią podejmie rozmowę z naszym bliskim, wysłucha go w aktywny sposób, a także będzie starała się rozwijać jego zainteresowania.

Jak zatem widać, budowanie relacji opiekunki z osobą starszą zależy przede wszystkim od sprawnej komunikacji. Dzięki niej seniorowi żyje się lepiej, łatwiej mu też trzymać się zaleceń lekarskich i fizjoterapeutycznych. Jeżeli Twój bliski dobrze „dogaduje się” z opiekunką, to jego poczucie komfortu znacznie się zwiększa. Profesjonalna, zatrudniona przez renomowaną agencję opiekunka udzieli mu odpowiedzi na nurtujące pytania, pomoże w rozwiązywaniu bieżących problemów i zmartwień, uspokoi go i uwzględni jego sugestie.

Opiekunka osób starszych powinna wzbudzać zaufanie

Każda relacja między opiekunką a podopiecznym jest inna i niepowtarzalna. Jednak to Twój bliski i Ty powinniście mieć kontrolę nad planem opieki. Jeżeli opiekunka jest otwarta na współpracę i respektuje Wasze oczekiwania, to znak, że można jej zaufać. A zaufanie pomaga w skutecznej komunikacji. Dzięki temu łatwiej będzie Wam współpracować i szukać rozwiązań potencjalnych problemów.

Wiesz już, jak istotna jest dobra relacja między opiekunką osoby starszej a Twoim bliskim seniorem. Nierzadko trudno jest jednak znaleźć kogoś, kto spełni wszystkie powyższe kryteria. Lepiej więc nie szukać na własną rękę, a zdać się na pomoc profesjonalnej agencji. Zgłoś się do Veritas Polska – zaproponujemy opiekunkę, która otoczy Twojego rodzica lub dziadka najlepszą możliwą opieką. Kto wie, może więź, która powstanie, z biegiem czasu zamieni się w przyjaźń? W takiej sytuacji początkowy sprzeciw seniora wobec nowej opiekunki zniknie, a ona sama stanie się niemal członkiem rodziny.

Czytaj więcej o tym na stronie: https://veritas-polska.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + pięć =